Čí je Má vlast?

Dobře známý rytmický motiv prvních taktů husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci nás ani tentokrát – 4. října 2016 – nenechal na pochybách, že zážitky budou jak silné, tak nevšední. Autoři scénáře výchovného koncertu Čtyři kroky do nového světa Petr Kadlec a Marko Ivanović, nás ubezpečili, že budeme v následujících minutách upozorněni na některé „světlé okamžiky“ ve třech ze šesti symfonických básní cyklu Má vlast Bedřicha Smetany.

Proto hned v úvodu zazněl husitský chorál podle středověkého zápisu z Jistebnického kancionálu v nahrávce mužského sboru. My jsme mohli sledovat průběh melodie a zpívaný text na plátně zavěšeném nad orchestřištěm. V závěru první části koncertu jsme dokonce husitský chorál zazpívali. Před tím však ještě zazněly ukázky „Z českých luhů a hájů“ – zde jsme identifikovali lidovou píseň „Teče voda, teče“ (tu nám zapěl filharmonický sbor) – a „Vyšehrad“ se slavným harfovým sólem (v naší interpretaci opatřený textem Plam-plam-plamplam).

Ve druhé polovině výchovného koncertu jsme neposlouchali Largo z Dvořákovy Novosvětské, jak bylo avizováno v původním programu, ale soubor Čhavorenge (z romštiny: Dětem). Ida Kelarová, Desiderius Dužda a Ota Bunda nám vyprávěli o romské hudbě, zazpívali několik písní a spolu se smíšeným dětským sborem Romů z celé republiky i Slovenska doplněný nakonec o stejně početný sbor českých školáků se s námi  rozloučili písní, při které se diváci přidávali v refrénu, někteří i tančili. http://www.youtube.com/watch?v=bBl7ThAaCgchttp://www.romea.cz/cz/kultura/fotoreportaz-koncert-idy-kelarove-a-peveckeho-sboru-chavorenge-s-ceskou-studentskou-filharmonii

Mgr. M. Poláková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Dalším používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich zpracováním, používáním a uchování. Více informací naleznete zde.