Hudebně naučný pořad Pavla Hraběte (1.4.2016)

Teremin, Akai, Korg a pan Hrabě

Každý z nás alespoň jedenkrát zaslechl hudbu, která zní v britském krimiseriálu Vraždy v Midsomeru. Pavel Hrabě, jenž 1. dubna 2016 navštívil se svým pořadem Gymnázium v Trhových Svinech, s sebou přivezl hudební nástroj, na který je znělka „Vražd“ hrána: Etherwave Theremin +. To je jeden z nejstarších elektronických hudebních nástrojů. Sestrojil jej v r. 1919 ruský vynálezce Lev Sergejevič Těremin a ladění i hlasitost se u něj určují polohou paží hráče okolo dvou antén. Tón je ovlivněn také umístěním přístroje v prostoru. Jak je hra na tento nástroj náročná, o tom se mohli během koncertu přesvědčit i dobrovolníci z řad studentů.

Než však došlo na éterické vlny, jak bývá teremin také někdy nazýván, vyslechli jsme zajímavé povídání a ukázky hry na akustický tenor saxofon a elektrický AKAI EWI, dotykový nástroj vzhledem podobný klarinetu. Ve skutečnosti je schopný napodobit desítky hudebních nástrojů a dokonce i lidský hlas. Korg Kaossilator pro + je složitý název pro syntezátor, na nějž zahrál Pavel Hrabě a pak i student Šimáček.

Díky tomuto pořadu a jeho autorovi jsme si rozšířili znalosti o nevšedních hudebních nástrojích, přičemž jsme si některé mohli dokonce i vyzkoušet.

Mgr. Marie Poláková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Dalším používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich zpracováním, používáním a uchování. Více informací naleznete zde.